Poštovane studentice i studenti Drugog ciklusa studija na nastavnom predmetu Krivično pravo EU

za predavanja koja su na rasporedu 24. aprila 2020. pripremljen je materijal o Regionalnom međunarodnom krivičnom pravu – krivično procesnom pravu koje nastaje i razvija se u okviru EU (II). Kao i do sada, za sagledavanje ovih pitanja, uz PP prezentacije potrebno je slijediti literaturu koja je objavljena na početku akademske 19/20. godine. Zato je današnji materijal potrebno posmatrati kao cjelinu i sa materijalima objavljenim 10.4.20. I tako ga tretirati u pripremanju ispita uz preporučenu literaturu. Za pripremu ispita treba uzeti u obzir i kontrolna pitanja koja su data uz svaki esej. U kontrolnim pitanjima ponavljaju se određeni segmenti krivičnog prava EU, što je posljedica povezanosti brojnih krivičnopravnih instituta. Konačno, sa današnjim predavanjima završavamo ciklus o opštim trendovima regionalnog krivičnog procesnog prava koje nastaje i razvija se u okviru EU.

U skladu sa obavezom izrade eseja i načinima njihove prezentacije, u današnjim materijalima su i prezentacije: Ismile Boja, Mirele Trnka, Emine Čaušević, Amne Muhamedović, Adisa Bašića, Mirne Kovač i Tarika Hasanovića.

Putem eseja obrađena su aktuelna pitanja: a) EUROJUST-a (kontrolna pitanja: dokumenti EU posebno iz aspekta stavljanja van snage Okvirne odluke iz 2002; slajd 5 i odnos pravnih akata EU i nacionalnog pravnog sistema!; uloga EUROJUST-a); b) Lisabonskog ugovora (kontrolna pitanja: institucionalne promjene, nadležnosti EU, pravni akti – slajd 7, evropsko krivično procesno pravo, slajd 9 i 10; ovaj esej povezati sa predavanjima od 10.4.20); c) borba protiv korupcije i nezakonitog bogaćenja (kontrolna pitanja: dokumenti EU u ovom polju; Evropski javni tužilac); d) osipanja državnog suvereniteta u svjetlu Lisabonskog ugovora (kontrolna pitanja: odlučivanje na području pravosudne i policijske saradnje; nacionalni pravni sistem i Lisabonski ugovor; ovaj esej povezati sa predavanjima od 10.4.20.); e) primjene Evropskog naloga za hapšenje i predaju (kontrolna pitanja: značaj ovog naloga, specifičnosti sa materijalnopravnog i procesnopravnog aspekta, implementacija naloga u nacionalnom pravu).

U prilogu današnjih materijala je i dopunjena tabela za odbrane eseja, te uputa na literaturu i njeno istraživanje.

 

Prof. dr. Hajrija Sijerčić-Čolić, s.r.

  1. Ismila Boja – Eurojust (preuzmi)

2. Mirela Trnka – Lisabonski ugovor (preuzmi) 

3. Emina Čaušević -Nezakonito bogaćenje i pravni red EU (preuzmi) 

4. Amna Muhamedović i Adis Bašić -Osipanje državnog suvereniteta i Lisabonski ugovor (preuzmi) 

5. Mirna Kovač i  Tarik Hasanović –  Europski uhidbeni nalog (preuzmi) 

6. KP EU tabela uz obavještenje (preuzmi) 

7. Dodatna literatura Springer Nature (preuzmi)