Poštovane studentice i studenti Drugog ciklusa studija na nastavnom predmetu Krivično pravo EU

za predavanja koja su na rasporedu 10. aprila 2020. pripremljen je materijal o Regionalnom međunarodnom krivičnom pravu – krivično procesnom pravu koje nastaje i razvija se u okviru EU (I). Kao i do sada, za sagledavanje ovih pitanja, uz PP prezentacije potrebno je slijediti literaturu koja je objavljena na početku akademske 19/20. godine. Prezentacija o Lisabonskom ugovoru je osnov za dalja razmatranja. U ovom dijelu označena su karakteristična kretanja koja se povezuju sa prezentacijama izrađenih eseja. Zato je današnji materijal potrebno posmatrati kao cjelinu. I tako ga tretirati u pripremanju ispita uz preporučenu literaturu. Za pripremu ispita treba uzeti u obzir i kontrolna pitanja koja su data uz svaki esej.

U skladu sa obavezom izrade eseja i načinima njihove prezentacije, u današnjim materijalima je i prezentacija naših kolegica: Lamije Sarić, Dunje Džafić i Nađe Čardak, Alme Redžić i Medine Dedić, Emine Kozica, Amine Demirović i Šejle. Pilatovac.

Putem eseja obrađena su aktuelna pitanja: a) pravnog okvira EU o organizovanom kriminalitetu (kontrolna pitanja: odgovornost fizičke i pravne osobe; slajd 4; sudska nadležnost; zajednička istraga, slajdovi 11 i 12); b) dugotrajnosti postupaka uz poseban osvrt na Prijedlog  Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku koji je u parlamentarnoj proceduri u Federaciji BiH (kontrolna pitanja: evropski pravni red i dugotrajnost postupaka; dugotrajnost postupaka i BiH; novi zakonski projekti u BiH o dugotrajnosti postupaka); c) položaja maloljetnika koji su došli u sukob sa zakonom (kontrolna pitanja: prava maloljetnika u krivičnom postupku; specifičnosti Direktive); d) zaštite osnovnih prava i sloboda kroz Povelju EU o osnovnim pravima (kontrolna pitanja: prava vezana za krivični postupak, povezanost Povelje sa direktivama), te e) primjene načela ne bis in idem u pravnom sistemu kako Vijeća Evrope i Evropske unije, tako i BiH (kontrolna pitanja: značaj načela, kriteriji u praksi ESLJP, EU i ne bis in idem, evolucija prakse Ustavnog suda BiH).

U prilogu današnjih materijala je i dopunjena tabela za odbrane eseja.

  1. Online KP EU 10.04.20. (preuzmi) 
  2. KPEU-Lamija Saric – prezentacija (preuzmi)
  3. Redzic Dedic Dugotrajnost postupka- Evropski sud za ljudska prava (preuzmi) 
  4. Amina Demirović Direktiva o maloljetnicima (preuzmi)
  5.  Emina Kozica Povelja EU o osnovnim pravima (preuzmi)
  6. Nađa Čavdar, Dunja Džafić ne bis in idem (preuzmi) 
  7. Sejla Pilatovac USBiH ne bis in idem (preuzmi)
  8. KP EU tabela (preuzmi)